Skip to main content
Geçmiş Yıllar

6. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması

“Sünnet olmadan ümmet olmaz!” sloganıyla düzenlenen 6. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması, Türkçe, Arapça ve İngilizce dillerinde gerçekleştirilmiştir.

Yurt içi ve yurt dışından toplam 98 ülkeden 669.306 kişinin katıldığı yarışma, Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde online olarak gerçekleştirilmiştir. Yarışmaya, engelli vatandaşlar ve cezaevlerindeki mahkumlar da özel gözetmenler eşliğinde katılmışlardır. Toplamda 17 bin 246 gönüllü organizasyona destek vermiştir.

Yarışma, yaş ve dil bazında dokuz farklı kategoride gerçekleştirilmiştir. Bu kategoriler arasında A grubu, “Peygamberimizden Dini Hikâyeler” kitabından sorumlu tutulmuştur. B, C, D, E ve F kategorileri Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan’ın “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” kitabından, G, H ve K kategorilerinde yarışanlar kitabın Arapça çevirisinden, J kategorisindeki yarışmacılar ise İngilizce çevirisinden sınava tabi tutulmuşlardır.

Yarışmanın genel hedefi, okuma alışkanlığını artırmak, düşünen bireylerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak, Kur’ân-ı Kerîm ve sünnetin öğrenilmesini ve uygulanmasını teşvik etmek, toplumu Peygamberimizin (s.a.s.) mesajlarıyla bir araya getirmek olarak belirlenmiştir.

Türkiye genelinde dereceye giren yarışmacıların ödülleri, 12 Mayıs 2018’de İstanbul’da düzenlenen bir törende takdim edilmiştir. Dereceye giren yarışmacılara Umre Seyahati, para ödülü, dost ülke yolculuğu gibi seçenekler sunulmuştur. Online sistemde dereceye giren ilk üç yarışmacıya ise bilgisayar veya para ödülü verilmiştir.