Skip to main content
Geçmiş Yıllar

5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması

“Yola çıkmak isteyene, yol açık” temasıyla düzenlenen 5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması, “Kur’an-ı Kerim Meali” konusuyla Türkiye’nin dört bir yanından katılımcıları büyük bir coşkuyla bir araya getirmiştir. Aynı zamanda, dünya genelindeki katılımcılara Türkçe ve İngilizce online yarışma imkanı sunarak, yarışmayı uluslararası bir boyuta taşımıştır. 75 ülkeden toplamda 595 bin 372 kişinin kayıt olduğu yarışmada en genç yarışmacı 4 yaşındayken en tecrübeli yarışmacı ise 87 yaşındadır.

Engelli bireylerin de katılım sağladığı yarışmada, Türkiye genelindeki 235 cezaevinden 6 bin 969 tutuklu ve mahkum yer almıştır.

5 Mayıs 2017 Cuma günü Konya’da düzenlenen ödül töreninde, dereceye giren yarışmacılar Umre Seyahati, Dosta Yolculuk Seyahati veya para ödüllerinden birini seçme imkanına sahip olmuşlardır. Sınavda 50 puan ve üzeri alanlar arasından noter huzurunda yapılan çekilişle 10 kişiye daha Umre Seyahati veya Dosta Yolculuk (Kudüs) Seyahati hediye edilmiştir.

Organizasyondaki en genç yarışmacı olan Sait Furkan Göksu (4) ve en tecrübeli yarışmacı Ayşe Ereroğlu (87) da ayrıca ödüllendirilmiştir.

Her sene olduğu gibi, ikamet ettikleri il bazında dereceye giren yarışmacılara da paydaş STK’lar tarafından çeşitli ödüller takdim edilmiştir.