Skip to main content
Geçmiş Yıllar

4. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması

4. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması, “Hadis” konusuyla Türkiye’nin her yerinde aynı anda gerçekleştirilmiştir. Hadis konulu yarışmanın kitabı ise ’Riyâzü’s-Sâlihîn’den 1001 Hadis Seçkisi’ olarak belirlenmiştir. Bu değerli eserde, yaş gruplarına özel olarak hazırlanan bölümler ile katılımcıların sınava en iyi şekilde hazırlanmaları sağlanmıştır. Özel olarak hazırlanan eser, geniş bir yarışmacı kitlesine hitap ederek 5 yaşından 84 yaşına kadar uzanan her yaş grubunu kucaklamıştır. Büyük bir coşkuyla geçen organizasyon, tam 369 bin 712 katılımcının aynı heyecanı paylaşmasına olanak tanımıştır.
Yarışma, Türkiye genelinde 81 il, 803 ilçe ve KKTC’de eş zamanlı olarak düzenlenirken, Türkçe ve İngilizce online yarışma imkanıyla dünyanın dört bir yanındaki katılımcılara da kapılarını açarak uluslararası bir boyut kazanmıştır.
Sadece bir yarışma değil, aynı zamanda bir birleştirme platformu olan Ufka Yolculuk, engelli bireylere ve 231 cezaevinden yaklaşık 10 bin mahkûma yarışmaya katılma olanağı sunmuştur.

100’den fazla sivil toplum kuruluşunun katkıları ve proje ortaklığıyla düzenlenen yarışma 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştirilen ödül töreni ile son bulmuştur. Dereceye giren yarışmacılara 18 umre seyahati, çeşitli teknolojik ürünler, altın ve para ödülleri takdim edilmiştir. Türkiye’nin en genç ve en tecrübeli yarışmacıları da özel bir ödülle onurlandırılmıştır.