Skip to main content
Geçmiş Yıllar

3. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması

Türkiye’nin 81 ilinde ve dünyanın dört bir yanında online katılım ile aynı anda gerçekleştirilen 3. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması’nın konusu, ”İdeal İnsan Son Peygamber’in (s.a.s.) Hayatı” olarak belirlenmiştir.

3. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması için, yaş ve ihtisas durumuna göre toplam 5 ayrı kategoride kayıt alınmıştır. “Kur’ân-ı Kerîm’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi” isimli kitaptan yapılan yarışmanın amacı, Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) hayatını sahih kaynaklardan okuyarak, O’nu doğru anlamak ve tüm insanlığa layıkıyla anlatmak, hayatı O’nun gibi bilinçli yaşamak için toplumda farkındalık oluşturmaktır.

265.397 kişinin kayıt olduğu “3. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması” katılımcıları arasında Türkiye genelinde 109 cezaevi de bulunmaktadır. Cezaevlerinden 7 bin 282 mahkum sınav için başvuruda bulunurken, engelli yarışmacılara da hem online ortamda hem de refakatçi gözetmenler eşliğinde yarışma imkanı sağlanmıştır.

Yarışma sonucunda dereceye giren katılımcılar, toplamda 16 umre seyahatinin yanı sıra teknolojik ürünler ve para ödülleri kazanmışlardır. Her ilde dereceye giren yarışmacılara ise proje ortağı sivil toplum kuruluşları tarafından binlerce ödül verilmiştir.

Türkiye genelinde dereceye giren yarışmacıların ödülleri, 2 Mayıs 2015 Cumartesi günü İstanbul’da düzenlenen “İdeal İnsan (s.a.s.)” temalı özel bir programla sahiplerine ulaştırılmıştır.