Skip to main content
Geçmiş Yıllar

2. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması

2. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması, Türkiye genelinde yüz yüze ve 61 ülkede online olarak düzenlenmiştir. Kur’an’ı Kerim’in okunup anlaşılmasındaki oranın düşük olması üzerine yapılan bir anketten yola çıkılarak, herkesin Kur’an-ı Kerim’i okuyup anlayabileceğini göstermek amacıyla, yarışma konusu “Kur’ân-ı Kerîm Meali” olarak belirlenmiştir.

Yarışma, ortaokul, lise, yetişkin, din görevlileri ve online olmak üzere beş ana kategoride düzenlenmiştir. Rekor başvuru ile 61 farklı ülkeden 174 bin 451 kişinin kayıt olduğu yarışmaya Türkiye’nin 81 ilinden ve 920 ilçesinden katılım olmuştur. Yurt dışından katılan 4 bin 95 yarışmacı için ise online sınav gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’de bulunan 126 cezaevinden 2 bin 484 mahkûmun katıldığı ve bir mahkûmun Türkiye dördüncüsü olduğu Kur’ân-ı Kerîm Meali Yarışması’nda; mahkumlardan 8’i il birincisi, 7’si il ikincisi, 6’sı da il üçüncüsü olarak büyük başarı elde etmiştir.

Yarışmada Türkiye birincisine ‘Umre Seyahati’ hediye edilirken, dereceye giren diğer yarışmacılara da çeşitli teknolojik hediyeler takdim edilmiştir. Ayrıca, proje ortağı olan gençlik sivil toplum kuruluşları illerde derece elde eden yarışmacılara özel ödüller sunmuştur.

Türkiye genelinde dereceye giren yarışmacıların ödülleri, 13 Nisan 2014 Pazar günü İstanbul’da düzenlenen özel bir programla takdim edilmiştir.